Kalender

Maj 2018
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Login Form

 

Resultater fra vores lille klub

 

Afslutningen 2016

Resultater

 

Hvalpe

 

1. Dorte m/Rumle

2.Bolette m/Bowie

3. Inge m/Uno

4 Madsen m/Nala

 

Kl 1 Nye

1. Susanne m/Rocco

2. Marianne m/Balou

3. Lone m/Clara Friis

 

Kl 1

1.Sofie m/Biyana

2. Vibeke m/Laika

3. Birger m/Hektor

 

KL 2

Bruno m/Balder

 

KL 3

Lene m/Mollie


Årets sporprøve

2017

Året sporprøve resultater


Guld til Lene og Mollie

Sølv til Helle og Alfred

Bronze til Pernille og Elba.

 

 

Lokal konkurrencen

2/7-16

Nye klasse 1

1. Sophia Blæhr                          Biyana                                  153.0 Point

2. Margrethe Dencker                 Huxi                                     126,5 Point

3. René Esbensen                       Indian                                   125.0 Point

4. Kirsten Flyvholm                    Bjørn                                     117.0 Point

5. Irene Pedersen                       Hector                                     74.0 Point

Klasse 1

1. Bruno Bülow                            Balder                                  186.0 Point

2. Birgitte Lous                            Dessi                                   159.5 Point

3. Rikke Pedersen                        Habita                                  118.0 Point

4. John Laulund                           Laika                                      86.0 Point

Klasse 2

1. Pernille Mundeling                   Simba                                  221.5 Point

Klasse 3

1. Lene Christensen                     Mollie                                 280.5  Point

2. Birgitte Lous                            Hector                                 163.0 Point

 

Resultater

Sporprøve 2015

Guld

Lene og Mollie


Sølv

Lene og Salli


Bronze

Annika og Gizmo


 

Resultater

Standerstrygning

2015

 

Hvalpeklassen

 

Placering.          Navn.                                          Hund               Point

1.                 Bruno Bülow                                Balder                    65

2.                 Kirsten Flyvholm                          Bjørn                     61

3.                 René Esbensen                             Indian                   56

4.                 Margrethe Dencker                      Huxi                      56

5.                 Ivan Lajos                                    Clinton                  55

6.                Tom Andersen                              Charlie                  53


Klasse 1 nye

1.                Rikke Pedersen                              Jojo                  119,5

2.                Ann Hultfeldt                                Maggie              115,5

3.                Morten Melgård                            Basse                 108,5

4.                Maria Larsen                                 Jackson              106,5

5.                Susanne Isaksen                           Balder                 105,5


Klasse 1

1.               Søren Søndergaard                        Balder                 144,5

2.               Birger Skovholm                            Hektor                 140

3.               Birgit Madsen                                Batmann              126,5

4.               Birgit Pommerencke                      Mikki                   120,5         

5.               Isabel Lund                                   Bonyana                 99,5

6.               Gerd Aust                                     Rollo                      94,5

7.               John Laulund                                Sam                        88

8.              Vibeke Laulund                             Laika                       85

9.              Helga Jaeger                                 Sille                         81,5

10.            Mette Koop                                   Frida                       52

11.           Annika Pedersen                            Gizmo                     24


Klasse 2

1.            Helle Menne                                   Lucky                     129


                                               Klasse 3

1. Lene Christensen                                     Mollie                    179,5

2. René Esbensen                                         Bailey                    166,5


Rally

1. Pernille Pommerencke                             Zimba                      98

2. Birger Skovholm                                      Hektor                     96

3. Birgit Pommerencke                                Mikki                       86

4. Isabel Lund                                             Bonyana                   83 

5. Helga Jaeger                                           Sille                          80

6. Ea Skov                                                  Bailey                        45           

  •  

 


Resultater

Lokal konkurrence

2015

Kl 1 nye.


Annika S Pedersen                      Gizmo                                97,5 point

Rikke Pedersen                           Habita                                93    point 

 

Kl 1.


Pernille Pommerencke                Simba                                  158,5 point

Birger Skovholm                         Hector                                 148 point

Rikke Pedersen                           Seff                                     143 point

Birgit Pommerencke                    Mikki                                  100,5 point

 

Kl 2.

 

Lene Christensen                       Molly                                   187    point

Birgitte Lous                              Hector                                 159    point

Helle Menne                               Lucky                                  124,5 point

 

Kl 3.

 
Margrethe Dencker                    Dixi                                     251 point

Sofie Blæhr                                Duchess                              251 point

René Esbensen                          Bailey                                   198 point

 

 


Tillykke

Til

Lene og Molly

med oprykningen til kl 3. den 21/6 2015.

I Dansk terrier klub Ålborg

Østerådal


Tillykke

Med det flotte resultat

Sophie og Duchess

I kl 3 Hadsten 12/6 2015

 


Tillykke

Helle og Pernille

Med oprykningen til Kl.2

Frederikshavn den 24/5 2015

Vendsyssel Hundeføreforening

 

Lydighed/Rally

Resultater

24/5 2015

Klasse 1

Placering      Navn                              Point

1.                Maria Jensen                 173,5

2.                Simone Holdensgaard   171

3.                Helle Menne                  166,5

4.                Pernille Pommerenck    158

5.                John Karmark                139,5

6.                Henriette Olesen           130

7.                Birgit Madsen                123,5


KLASSE 2

1.                Karina Andersen            186

2.                Anne Engemand             171,5

3.                Lene Christensen           160,5

4.                Birgitte Lous                   131


Klasse 3

1.                Sofie Blæhr                     202

2.                Ole Andersen                 171,5

3.                René Esbensen               161

Elite klasse

1.                Anita Lyngby                  223,5            

 

 

Resultater

Venskabs konkurrencen

Hjørring den 10/5-2015

 

 

Klasse 1

Placering           Navn                           Hund                      Point


1,       Ann Katrine Olesen              Carla                           170,5

2,       Helle Menne                          Lucky                          164

3,       Pernille Pommerencke          Zimba                          161

4,       Rebecca Duocette                 Freja                            153

5,       John Karmark                        Rolfi                            143,5

6,       Jens Jensen                           Samson                        135

7,       Marianne Bayer                     Albert                          131

8,       Isabel Lund                           Bonyana                       117

9,       Birgit Madsen                        Batman                        113,5

10,     Birgit Pommerencke              Miki                             96

 

Klasse 2

1,       Henrik Haderup                     Elliot                           172

2,       Lene Christensen                   Mollie                         163

3,       Anne Glenstrup                      Mika                           146

4,       Ann Katrine Olesen                Smilla                         127

5,       Diana Buhelt                          Tessi                           120


Klasse 3


1,      Margrethe Dencker                 Dixi                             222

2,      Helle Eriksen                           Molly                           220

3,      Ole Andersen                          Mille                            205

4,      Birgitte Thomsen                    Sirius                           188

5,      Sofie Blæhr                             Duchesse                     175

6,      Mie Fenger                             Nord                             165

7,      René Esbensen                       Bailey                             94

 

 

 

Oprykning den 7/2-15


Tillykke Birgitte med oprykningen til klasse 3         Tillykke Rikke med oprykningen til klasse 2

 

 

 RESULTATER JULEAFSLUTNINGEN

2014

 

HVALPEKLASSEN

PLACERING.       NAVN                                        HUND                            POINT
1,                   Irma Bengtsson                          Thomas                            58

2,                   Inger Larsen                                Pola                                 56

3,                   Christine W Nielsen                     Bailey                              53

4,                   Kirsten Frigga                             Kenzo                              52


Klasse 1 nye.

1,                   Mette Koop                                 Frida                               118

2,                   Vibeke Laulund                           Laika                               99,5

3,                   Annika Pedersen                        Gizmo                             85

4,                   Rune Jørgensen                          Torkild                           77


Klasse 1.

1,                  Henriette Olesen                          Molly                             154

2,                  Rikke Pedersen                            Seff                                151,5

3,                  Helle Menne                                Lucky                              151

4,                  Søren Søndergaard                     Balder                              128

5,                  Birger Skovholm                         Hector                             124,5

6,                  Isabel Lund                                 Bonyana                          120

7,                  Pernille Pommerencke                Simba                              118

8,                  Birgit Madsen                             Batman                            114


Klasse 2

1,                  Lene Christensen                       Molly                               200,5


Klasse 3

1,                 René Esbensen                           Bailey                               239

2,                 Sofie Blæhr                                 Duchesse                         229

3,                 Margrethe Dencker                    Dixi                                  208,5

 

Venskabs konkurrence. 11 maj- 2014.

 

Klasse 1

  1.   Jens Jensen                    Samson                     171.00                                     1 Plads
  2.   Tove Johansen               Sabia                         168,50                                     2
  3.   Ann-Kathrine Olesen     Smilla                        167.00                                     3
  4.    John Karmark               Rolfi                           163,00                                     4
  5.    Diana Buhelt                Tessi                          161,00                                     5
  6.    Helle Menne                 Lucky                         160,00                                     6
  7.    Birgitte Bentsen           Albert                         144,50                                     7
  8.    Anne Engemand          Mika                           137,00                                     8
  9.    Rikke Pedersen            Seff                            136,00                                     9
  10.  Henrik Jørgensen         Tim                            127,00                                   10
  11.  Maria Jensen                Hali                            120,50                                   11
  12.  Ivan Jensen                  Miki                            117,50                                   12
  13. Pernille Pommerencke  Simba                          25,00                                    13

Klasse 2

 

  1. Henrik Haderup             Elliot                             183,50                                    1 Plads
  2. Lene Christensen           Mollie                           163,50                                    2

 

Klasse 3

 

  1.  Anita Lyngby                Yousee                          257,50                     1 Plads
  2. Hanne Hvidegård          Esmeralda                      193,00                     2
  3. Margrethe Dencker       Dixie                             169,50                      3                   
  4.  Helle Eriksen               Molly                             155,00                      4
  5.  Tove Johansen            Hasufel                           149,50                     5
  6.  Birgitte Ø Thomsen    Sirius                              126,00                      6
  7.  Henrik S Sørensen      Freja                               123,50                      7
  8.  Sofie Blæhr                Duchesse                        114,50                      8
  9.  René Esbensen           Bailey                                69,00                     9

 

 

 

 

 

Oprykning den 1. februar i Sorø

Tillykke til Birgitte Lous med Hector med oprykning til klasse 2.

 

 

 

                                        **********************

 

Resultater fra Juleafslutningens konkurrencer i Sæby 30. november 2013

Barn og hund

1. Sofus Boelskifte                       Albert                         56

2. Iben                                         Thyra                          47

 

Hvalpe

1. Rikke Petersen                         Seff                             62

2. Frode Christensen                   Blackiy                         61,5

3.Birgit Pommerencke                 Mikki                           50,5

4. Dorthe Madsen                       Prins                            45

 

Klasse 1

1. Birgitte Lous                          Hector                           168

2. Hanne Christensen                Amanda                         159

3. Mette Koop                           Sally                               151

4. John Laulund                        Tikka                              145,5

5. Søren Søndergaard               Balder                             137

6. Birger Skovholm                   Hektor                            136,5

7. Lone Jensen                          Freja                              129,5

8. Karen Gadekær                     Inca                               124,5

9. Alice Christensen                 Minni                              100

10. Rikke Petersen                      Seff                               92

11. Helga Jæger                        Sille                                 91

12. Pernille Pommerencke        Simba                              72

13. Gitte Petersen                    Aslan                               64

14. Lotte S Thomsen                Calle                               40 

 

klasse 2

1. Lene Christensen                Molli                               168

  

klasse 3

1. Sofie Blæhr                         Scarlett                           227,5

2. Sofie Blæhr                         Duchess                         266,5

3. Lene Christensen                Sallie                              252

4. Margrethe Dencker             Dixi                               200,5

5. René Esbensen                   Bailey                             156,5

                                         *********************

 

Oprykning den 28. september 2013 i Hirtshals.

 

 

Tillykke til Sofie Blæhr med Duchesse med oprykning til klasse 3

 

                                        *********************

 

 

 

Oprykning den 14. september 2013 i Syvsten.

 


Tillykke til Lene Christensen med Molly med oprykning til klasse 2.

 

 

                                        *********************

 

Resultater fra Venskabs konkurrence med Hjørring i Sæby 7. september 2013

 

Klasse 1

1. Lene Christensen                   m/ Mollie             Sæby

2. Hanne Christensen                m/ Amanda         Sæby

3. Jeanette Pedersen                  m/ Baily                Sæby

 

klasse 2 

1. Henrik Haderup                      m/ Elliot               Hjørring

2. Lis Jensen                                m/ Mozart            Hjørring

3. Lise Bouet                                m/ Allie                Sæby

 

klasse 3

1. Margrethe Dencker                 m/ Dixie               Sæby

2. Hanne Hvidegaard                  m/ Esmaralda      Hjørring

3. Mona Christensen                   m/ Perle               Hjørring

 

                                        *********************

 

 

DM i Lydighed Dkk i Nørager den 31. august 2013

 

 

 

Tillykke med en 16:e plads i klasse 2 til René Esbensen

 

                                        *********************

 

Oprykning den 8. juni 2013 i Vadum

Tillykke til Lise Bouet med Tulle med oprykning til klasse 2.

Tillykke til Anja Lønborg med Majka med oprykning til klasse 2.

 

                                        ********************** 

 

 

Oprykning den 9. marts 2013 i Hjørring.

 


Tillykke til René Esbensen med Bailey med oprykning til klasse 3.